Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of a 13 ounce of package of pustachios cost $5.99

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 03-10-2016
5.99 ÷13 =0.46
the unit rate is about 0.46 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Translate the word phrase into a variable expression. The number a is increased by the number b. A. a – b B. a/b C. a + b D. a x b
On D-Day, the Allies invaded what German stronghold? a. Southern Italy b. Northern France c. Northern Africa d. Southern Russia
Which one is greater 8.03 or 8.3
During what period did Egypt reach the height of its power
What was one major effect of industrialization on American society?
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
Which describes a major challenge facing the builders of the transcontinental railroad?
what is the greatest common factor of 42 and 90 and 81
Betty gets paid 25 cents per paper to deliver newspapers in her neihborhood. When Betty is sick, she pays her brother Bob 10 cents per paper to deliver for her.
Why was the pharaoh's authority never questioned