Kaybella Kaybella
  • 01-04-2018
  • Mathematics
contestada

The instruction booklet for a DVD player says that the player uses about 0.4 kilowatt of electricity per hour. If electricity cause $0.20 per kilowatt hour. how much does it cost to won the player for an hour?

Respuesta :

Tarheel1Mania Tarheel1Mania
  • 09-04-2018
it cost $0.80 to run for an hour
Answer Link

Otras preguntas

please help me solve for
why is 743 a prime number
How do you simplify 8 to the -2 power
$0.90x + $8 = (16 + x)($0.65)
An input of energy is required to maintain the complexity of living systems. T/F? please explain
what is the reference angle of 330° degrees
Solve the equation 6x=2x+40
The sum of three numbers is 64. The second number is 3 more than the first. The third number is 11 less than twice the first. Find the numbers.
Search results for "2.3 times 6.9 and complete the problem 6.9 divided by 2.3! Answer the question: did you notice anything that connect these two problems?"
a jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?