grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

is the bisector of ∠ABC and is the bisector of ∠ACB. Also,
What would be w.e.b. dubois's criticism of washington's quote? it ignores racism and prejudice in the north. it focuses on religion and dubois was an atheist. i
A building manager installs sensors to see how often people turn of the lights when they leave a room. After a month the manager has sample size of 625, a sampl
I need help on 9 11 14 and 16
A drug addiction will make— more important to you
the symbol that signifies that ffa is a national organization is the
write the phrase the quotant of a number and 9 as a mathmatical exprrssion. A = x+9. B= x•9. C= x-9. D= a. x÷9
can some one help help me? can't choose between B or D :/ Lincoln's gettysburg address demonstrates that very short speeches are much more likely to be? A.shoc
As you continue to cross the offspring resulting from the previous question with albinos, what will occur in the growing population?
please help me with this ty so much