alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

In a parallel circuit, the voltage is _______ across all branches
How many atoms lined up side by side would equal the thickness of a book page?
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him to get 3/4 of the way there?
7+9+11...+2013-5-7-9-...2011
20 is 85% of what number?
Explain why it works to break apart a number by place values to multiply
What were Elizabeth I most prominent traits as a ruler?
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
which expression has a value that is less than the Base of that expresion
if i have 2 apple and get 3 more then lose 2 how many do i have left