zaydah67 zaydah67
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Jacobs purchased a 5 pound package of ground beef for $12.40. She decided to use 8 ounces each day for dinner recipes. What is the cost of the ground beef per day?

Respuesta :

smithjh smithjh
  • 03-11-2017
there is 16 ounces in 1 pound. so you would want to divide 12.40 by 5 = $2.48 . so its $2.48 for a pound divide by 2 and you answer would be $1.24... i hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

how might the learning effect influence wage trends?
Please help me ASAP!!! What is − 9 over 20 as a decimal and as a percent? Decimal: Percent: %
explain why most mutations in eukaryotes are recessive
How do living things affect one another ?
Which conservation effort helps to conserve trees? A. melting down glass bottles B. recycling newspapers C. reusing tin cans D. driving a hybrid car
Why would the owner of an automobile factory want the employees to specialize? A. Employees would learn every part of building a car. B. Employees would
change to fraction 336%
Rewrite the sentence The water was calm, using a metaphor.
Willingness to take turns is one way we can express our attitudes in A. nonverbal communication. B. written language. C. body language. D. spoken language.
where are volcanoes most likely to form