zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

what is the length of the hypotenuse of the triangle below
7. Match the graph with the correct equation. y – 5= –(x + 3) y – 3 = –(x + 5) y + 3 = –(x + 5) y – 3 = (x + 5)
Please help me thank you
How does chipotle market freshness in supersize me 2?
$450 at 7% for 2 years. $
Problem 3-66 Examine each diagram below. Which diagrams are possible? Which are impossible? Justify each conclusion Hint:
How many body systems can you name? When dividing 25 by 6 on a calculator, the answer on the screen is 4.16666667. What option below is the exact answer for 25
14 − 3x < −1 What is x?
in 1973, the american psychiatric association discontinued classifying homosexuality as a disorder because mental health workers no longer considered same-sex a
you should open the window