saraarauf21 saraarauf21
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

You pay $7.50 for 3 quarts of strawberries. You realize that you need more strawberries for your recipe. You return to the store with $4.50. Will you have enough money to buy 2 more quarts of strawberries?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2017
3 / 7.50 = 2.50  and  

2.50 + 2.50 = 5.00 so NO 4.50 will not be enough
Answer Link

Otras preguntas

What international event led to the Red Scare?
Greatest Common Factor of 55 and 77
how did Assyrian,Babylonian and Persian rulers use technology to expand and unite their empires?
what is the smallest unit that can carry on all functions of life
If atoms are made up of smaller particles, such as protons, neutrons, and electrons, then why are atoms considered the smallest particles of an element?
List the order in which digestion takes place?
What is one way local governments are similar to federal governments?
Why do people who run down ponies often get sore throats? It's on my math worksheet.
Isotopes of uranium are the most common fuel used in nuclear power plants. True/ False
What states made up the upper south?