piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What dose John proctor bring to court with him
please can I have help with these?
What rights did women have in the early 19th century?
Fifty students are trying to raise at least $12,500 for a class trip. They have already raised $1,250. How much should each student raise, on average, in order
What is the measure of angle x?
The growing season in the middle colonies was _______ that of new England
The _____ argues that people create and define their reality through social exchanges.​
PLZ HLP ME IN MIDDLE OF TEST RN NEED HELP 12 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!! Congress checks on the power of the presidency by 1)overriding a presidential reversal o
Where did the mayans believe their ancestors came from?
In each pear the first value is the regular price of an item and the second value is the price with gratuity. Identify the pair that does not belong with the ot