demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

Given the equation: C2H6 + Cl2 --> C2H5Cl + HCl This reaction is best described as (1) addition involving a saturated hydrocarbon (2) addition involving an u
In 2007, more people were killed in Chicago, IL, USA than soldiers in Iraq. True or False?
Please help, the questions are now attached
The lengths of consecutive sides of a rectangle are represented by 2x + 1 and 3x + 2 . Express the area of the rectangle in terms of x.
Which atom in the ground state requires the least amount of energy to remove its valence electron?(1) lithium atom (2) potassium atom (3) rubidium atom (4) sodi
Which element has atoms that can bond to each other in rings and networks?(1) aluminum (3) hydrogen(2) carbon (4) oxygen
What is the correct formula for iron (III) phosphate? (1) FeP (3) FePO4 (2) Fe3P2 (4) Fe3(PO4)2
Where did Aeneas come to rome from
A balanced equation representing a chemical reaction can be written using (1) chemical formulas and mass numbers (2) chemical formulas and coefficients (3) firs
Which list of elements contains a metal, a metalloid, a nonmetal, and a noble gas? (1) Be, Si, Cl, Kr (3) K, Fe, B, F (2) C, N, Ne, Ar (4) Na, Zn, As, Sb