ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Question 10(Multiple Choice Worth 1 points) (8.01 MC) Two lines, A and B, are represented by the equations given below: Line A: y = x − 6 Line B: y = 3x + 4 Whi
7. Describe one shark from the Cenozoic era. What does the shark look like ?
In the rhombus m<2=75 Find m<3
How does material move from the respiratory system to the circulatory system? apex?
My garden takes up 1/3 of my yard; I plant tomatoes in 1/2 of the garden. Write and solve the equation shown by the diagram to tell what fraction of my yard is
Complete the conditional statement. If -2a > 6, then _____. a > 3 a < 3 a < -3 a > -3
Why are alternative fuels called green energy?
Find the radius of a circle on which a central angle measuring 2pie/3 radiance intercept in arc on the circle with an length of 35 pie kilo
Geometry math question no Guessing and Please show work
need help on number one and three