EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

How many protons, electrons, and neutrons does an atom of iridium (Ir) have
What were the eastern, western and northern boundaries of Egyptian settlement ?
Which of the following resolved the issue of whether slaves could be used to determine the number of representatives a state could have? Connecticut Compromise
Taryn mowed 9 lawns in 7.5 hers and received $112.50. Alastair mowed 7 lawns in 5 hrs, and received122.50. How much did Taryn charge to now the lawn, and how mu
to what class of minerals do gold silver and copper belong
Please help and show work
What is one limit that the executive branch can place on the Supreme Court? a. removal of justice from office c. writing a response to the opinion b. adding jus
In Buddhism, the __________ provides a set of concepts to improve life and reach enlightenment. A. Torah B. Bible C. Qur’an D. Eightfold Path
Does technology always follow science? Explain.
Taryn conducted a science experiment on saturation. She added sugar to sugar water solution at different intervals. The graph shows how much sugar was in the so