AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

Restaurants often slip takeout menus under Rosa's apartment door. So far, Rosa has collected 15 menus, including 5 for Indian food. Considering this data, how m
The Founding Fathers developed the Electoral College to ensure that the larger states don’t unfairly influence elections. In what way do the larger states still
Levi buys eggs and lemons at the store. • He pays a total of $29.33. • He pays a total of $5.39 for the eggs. • He buys 6 bags of lemons that each cost the same
I need help with this problem I'll give brainlist to whoever answers it right4+2×3²-9​
which graph represents r=-1+3 sin(0)
Write 10,000 in scientific notation
1 Why did labor unions struggle to get their demands met in the mid and late 1800s? A The government aided employers in their strikebreaking activities and labo
if anyone could help me would be much appreciated, i provided the question in a picture!!
What is the slope of the line?​
Part B which phrase from the story best sum the answer to part A