bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

¿Cuáles son frases ciertas sobre Gustavo? Gustavo habla dos lenguas. Gustavo es bajo. Gustavo saca buenas notas. Gustavo toca un instrumento. like say option 1
The equation line of CD is y=-2x-2. Write an equation of a line parallels to line CD in slope-intercept form that contains point (4,5)
What are the intercepts of x^2+y-9=0
how can a broadcast station be received through cable and satellite systems?
What is the measure of angle a and angle c ?
In some African American communities, unemployment was as high as ______ percent.
if f(x)=-3x+2 and g(x)=-7x-2, which point represents f(x)=g(x)?
can someone help me? very important
Select the correct answer from each drop-down menu. Let c(g) be the total cost, including shoe rental, for bowling g games at Pin Town Lanes. c(g) = 5g+3 So, c
Fawn bought a total of 70 cakes for a tea party. She spent $3,025. Fawn bought vanilla cakes for $22 each and a fruit filled cake for $55 each. The system of eq