samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What are Some of the Most Common Energy Sources?
Explain 2 different ways to find the greatest common factor of 15x2y3  and 24x4y2 .
solve the formula for the indicated variable  c=yt+y,for t (the solution is t=___)
Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
how do you convert mol dm-3 to gdm-3 and vice versa
Which is the correct solution set for 4x^2 +4x -3 = 0? (1) {2,-3}(2) {1/2, -3} (3) {1,2}(4) {1/2, -3/2}
Solve the simultaneous equations 2x+3y=-3 3x-2y=28
The first land battle of the civil war took place near ________, Virginia, on july _ _, 18_ _At this battle, the union army ___________ the confederate army.wha
Given 4 percent of (2a + b) is 18 and a is a positive integer, what is the greatest possible value of b?
how are airplanes artificially pressurized?