rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help help help please !!!!

No LINKS !!!

Help help help please No LINKS class=

Respuesta :

abhaskar2064
abhaskar2064 abhaskar2064
  • 02-04-2022

Answer:

$55,200

Step-by-step explanation:

Area of yard = length * breadth

So,

Area = 50*46 = 2300 sq. feet

Again,

Cost per sq. feet = $24

So, For 2300 sq. feet,

Total cost = $24*2300 = $55,200

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

How did plantation owners justify slavery?
What is the benefit of the responsibility accounting system?
Yesterday, Jack drove 44 1/2 miles. He used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
The federal bureaucracy is part of which branch of the government?
Porter is studying the influenza pandemic of World War I. He is examining letters, journal entries, autobiographies, and newspaper articles from that time to se
WILL GIVE A BRAINLEST Sharp leaves on the savanna trees protect them from _____. fire heavy rains grazing animals drought
Does a spring scale measure weight or mass? Why?
Did washington and jefferson believe in natural slaves
The population of the earth is roughly six billion people. if all free electrons contained in this extension cord are evenly split among the humans, how many fr
Which organ receives only sympathetic innervation?