aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the formula for the specified variable Q=R + Rst for s
What is the answer can u help me thank u
Answer these 2 questions
I need help so bad I need answers in at least 2- 5 minutes
list of traffic signs and their meaning
what is the 'role of uae helping the poor and needy one'?
My actual weight is 112 pounds. The bathroom scale says that I weigh 111.1 pounds. The scale at the doctor's office gives a reading of 114.8 pounds. What is the
Simplify 6 - 4[x + 1 - (y + 3)] + 5y. -4 + 2x + 3y 8 + 2x + 3y 14 - 4x + 9y 22 - 4x + 9y
Find the length of the radius. Type a numerical value in the space provided. Do not type spaces in your answers,
Mention Five blessing of god and appreciate them​