promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

The price of a ring was increased by 8% to £486. What was the price before the increase?
How should we prepare for newest Microsoft 70-480 certification exam?
Maryann is a nurse who sees many patients every year. She is alert to the behaviors that are harmful to her patients. What behaviors most contribute to chronic
1. Who was old Silenous and why might he have “lost his way”?
Écrivez le participe passé de faire pour compléter la phrase. Julie a (blank) un petit tour de la ville.
ANSWER IT CORRECTLY AND ILL GIVE BRAINLIST I think that’s what it’s called
Why is it important to examine change and continuity over time?
Consider the role women play in today's society, are they still subject to similar abuse?
Read the passage from "Two Kinds.” I had assumed that my talent-show fiasco meant I never had to play the piano again. But two days later, after school, my moth
Sleep problems and eating issues are _____of stress emotional signs physical signs behavioral signs nervous signs