ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

who was appointed as commander-in-chief of the colonial army
If two sides of a triangle measure 9cm and 23cm which could be the measure of the third side of a triangle?
is negative 12 a rational number or is it a integer
New mexico denied native americans the right to vote on the grounds that a. they could not pass a literacy test. b. they were not white. c. they did not pay
what is the rationalggggg
Wesley bowman sells children's toy storage bins at craft shows. His commission is based on the number of bins sold in a month. He earns $45 each for the first 2
the internet has become a major means by which many millions of people connect to others. as we find ourselves more and more connected by social networking, wha
How many types of morpheme?
When we communicate through body movement, we use (Points : 1) kinesics. chronemics. verbal communication. artifacts.
which do you think made the most significant contribution to the ancient world? Ancient Greece and Rome were perhaps two of the most significant civilizations i