nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Nuclear energy can be used to power _______. a. street lights b. 4es c. homes d. all of the above
Which of the following is not a result of air pollution? A. Smog B. Breathing problems C. Global warming D. Soil erosion
After chromosomes are formed, during which phase of mitosis do the chromosomes attach to the spindle fibers by their centromeres? 1. anaphase 2. prophase 3. me
Cancer is A. always deadly. B. an infectious disease. C. caused by uncontrolled cell division. D. spread through the body through a process called melanoma.
What is (3x+8) + (6x+2) in simplest form
When a student studies the way the English language has evolved, the student is studying English’s alliteration. development. origin. repetition.
The flexible nature of a cell membrane results from its channel proteins true or false
Who was Pericles? A. a Greek speaker whose fame eventually spread far and wide B. the leader who developed the strategies leading to Greek naval success C.
Oceanic electric fields produce electric currents. True False
Which of the following mining types can be used to obtain uranium? b. underground c. solution