ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

identify if the underlined part is dependent or independent clause in each of the following sentence​
list two functional difference between plant and animal​
x is an odd number and the sum of the next two consecutive even numbers is less than 90. By forming an inequality in terms of x, find the largest possible odd n
What was the name of the Transatlantic kidnapping route of enslaved Africans to the Americas?
UI UUTTICLE• What is the impact of Coriolis force and latent heat on the development of tropical cyclones?​
Please help I really need it pleaseeee
The Federal government allows a tax advantage for A. Low income families with children B. For childcare expenses C. For each child in a family D. All of
Discuss 2 ways cultural views can affect relationships
What are free trade agreements? A. agreements that set new quotas B. laws that create tariffs C. agreements that remove trade barriers D. laws that prohibit tra
you have $90 to buy balloon for your friend party.the balloons cost $18.what are the possible numbers of balloons that you can buy?