aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

On a certain day, the company took 88 people on whale watching trips. There were 44 children aged 12 and under, of which some children were under 3 years. If x
In the 1600s, the next three countries after Spain and Portugal to try to establish colonies in the Americas were
What is the function of the large intestine in relation to digestion?
24 points to whoever gets it right!!!
Can anyone solve this? I'm having a hard time
Graph the line. y=-3+2
A building has the same number and size of rooms on each floor. If there are 10 offices on the first 2 floors, then what is the total number of rooms in the 5 s
The interaction of two drugs in such a way that the total effect is greater than the sum of the individual effects is called ___________
How to redistribute whole number fractions
What indicates that Supreme Court is willing to make public policy