alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Which of the following organisms can perform alcoholic fermentation? (1) yeast, (2) humans, (3) bacteria. a. 1 and 2 b. 1 and 3 c. 1 only d. 1, 2, and 3
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
which state of matter has the least amount of energy?
Determine whether the sequence coverage or diverges. If it converges, give the limit. 48, 8, 4/3, 2/9, ...
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
The value square root of 53 of lies between which two consecutive integers?
Explain how a species can evolve through natural selection.