mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

What was the Bessemer converter used for and how did it revolutionize industry and production?
A certain amount is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 153 pounds requires 249 miligrams of medicine. What i
when did segregation end in the south?​
What was Bradley Nowell's dog named? Lou Dog, Louie, Lewis, or A and B.How did Bradley die overdose, car wreck or suicide?Who found him dead?When did he die?Whe
Help please I’m being very stupid
Is “a bird” an subject, verb or object
Can someone please help me i have to present this slide and i dont know what to say about it and my topic is Should a University education be free in the United
What is the name of the group of people who assist the president and had the executive branch departments
ill give u brainliest :) Fill in the blank with the form of ser you would use with the following: Yo___ inteligente.
y=6x-1 find the value of y when x=1/2