shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

How does the growth of urban areas in ldcs represent a reversal of the trend in urban growth historically?
Does Shakespeare still matter?
what's the meaning of take​
How much current (in amps) does a 240- watt appliance draw when plugged into a typical 120-volt outlet in your home?
What is the complete factorization of the polynomial below? X^3+3x^2-x-3
What is a characteristic of weight I need it please answer it
Which of the following is an example of Müllerian mimicry? A) two species of unpalatable butterfly that have the same color pattern B) a day-flying hawkmoth tha
_________ is the deliberate repetition of initial consonant sounds (e.g., sally sometimes snickers, silly!). description
Which of the following has no solution ?
Sentado en su sillón de terciopelo verde, volvió al libro en la tranquilidad del estudio. Finalmente, ella se fue hacia el norte y él llegó hasta la casa del bo