Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

raise n to the 5th power, then add m to the result
Choose the sentence that is written in proper parallel structure. Last evening, Shea read "The Necklace," study her physics, and to buy her prom dress. Yesterd
What were the names of the two groups that debated whether or not the constitution should be ratified?
A father claims that his child "tantrums all of the time". A frequency count would be useful for determining how often the child actually tantrums on a given da
Help me please and show steps
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Which of the following is one of the main benefits of having an international system of units called SI units?
What is 3246×456785555555
Tim had 240 dollars to spend on 6 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
What is the value of the expression -9×2.2?
Consider the planes x_1 + x_2 + 3x_3 =4 and x_1 + 2x_2 + 4x_3 = 5 in r3 find parametric equations for the line of intersection of these two planes