Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

I need help pleaseee
did farquhar achieve his goals of living the “larger life of a soldier”by attempting to destroy bridge in order to thwart the union forces?
Two people talking about their daily routine in french\english (Must have atleast 7-8 dialogues) 100 points and brainliest if i get two answers
how a citizen may sue the United States government in the Court of Federal Claims. Please help ASAP ?
Which expression is equivalent to 0.7×0.23
What is the unit of frequency? A.V B.in C. Cm
HELP ME IN MY MATH QUESTION PLEASE(ᗒᗣᗕ)՞1. One hundred meters of fencing is available to inclose a rectangular area next to a river (see figure above). Give a f
How was the Roman society structured
I need help from someone who is serious about math. Here is a math problem i need help with -7y^2-2y^2+y^3-3y-2y+5y^3-2y
What wavelength of light is reflected from a red shirt