mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

A Punnett square showing a cross between two cats is shown below. HH x hh h h H H In cats, short hair (H) is dominant to long hair (h). Using the punnett square
Eddie and Val observed the picture of an athlete running in a race. A large group of runners participate in a race. Eddie stated the picture shows potential ene
Find the value of y given ordered pairs and slope. (8,0) (4, y) slope= 1/2
What’s the slope of the parallel line that passes through (-19, 14) and (19, 11).
What did Northern voters do to stop Johnson’s plans
How do you know something is there if you can't see it?
"The Peace of God declared that feudal warfare could not take place on church property, and it promised sanctuary in churches and abbeys to fugitives from comb
Select the correct answer. Which speech characteristic involves adding personal experience to a speech to make it relatable for the audience? A. theme B. back
An objects _________
In a food web, where should all organisms have the arrows pointing to? Multiple choice question: (Consumers, producers, decomposers)