jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

i need help asap , right answer gets brainliest
Which kind of molecules passes through the lipid bilayer of the cell membrane?
Find the rate of change of the function h(x) = 2 x on the interval 2 ≤ x ≤ 4. The rate of change is a0.'
Correct sentences with dangling modifiers A baby grand piano was requested by a woman with three wooden legs.
how can you say that HPE is a multidisciplinary subject​
What is 10(3 + a) = 60
Why was the outcome of the Battle of Britain important for the Allies?ww2​
A letter to my aunty telling her how i spent my easter holiday​
Someone please help me with this-angles of elevation and depression
what is the solution?