iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
How do you drown a blonde?
Find k such that the line is tangent to the graph of the function. Function: f(x)=k-x² Line: y=-6x+1
Maxine compiled a list of these car prices:$7,500,$6,500,$5,750,$4,900,$6,250 and $4,200.Find the mean of these prices
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
solve this equation Thank you!!
Which of these statements is true: 1) It is not uncommon for most of the people in the top 5 percent of income-earners to be 45 years old and up. 2) Three-quar
any g,,,irl can be my bestie forever​
State whether a dilation with the given scale factor is a reduction or an enlargement. 3. k = 1.25 5.k=5/4 6.k=0.85
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?