hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

1. In a standard autoclave procedure dry heat is used combined with high pressure A. True B. False 2. Household bleach is routinely used in dilution 1:10 A. Tru
Democracy is all about people thus, it starts with people and end with.
Consider f(x) = 1.8x – 10 and g(x) = −4. A 2 column table with 6 rows. The first column, x, has the entries, negative 4, 0, 2, 4. The second column, f(x) has th
Pls help don’t know how to do this one
U just died.... Ur soul is rising to heaven. In between ur journey, you come across an intersection. At the middle of the intersection u see a bird, perched on
How does Handel build up the excitement in the opening section of Zadok the Priest?​
Congratulations, you have set up a new ISP network in a rural area that will be serving a small neighborhood. Your network currently consist of 6 houses but is
An account is opened with an initial deposit of \$100 and earns 3.0\% interest compounded monthly What will the account be worth in 25 years ?
The makers of a soft drink want to identify the average age of its consumers. A sample of 25 consumers was taken. The average age in the sample was 31 years wit
Read the final lines of "Wood and Married and A™ by Joanna Baillie. Wood and married and a WI' Johnny to roose her and a' She thinks hersel very weel aff To be