davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the world's population between 1950 to 2000?
Which of these forces attract a positive charge towards a negative charge? a. gravitational force b. electromagnetic force c. weak nuclear force d. strong nucle
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews totaling 12 grams.
What is needed for an idea to be scientifically reliable?
Inflation causes the price of goods and services to __________ over time. a. fall b. rise c. vary d. freeze
David typed 210 words in 30 minutes. What is her rate of typing?
Which statement best explains why citizens should serve on juries? a) Citizens should serve on juries to make a lot of money b) Citizens should serve on juries
A(n) _____ forecasts the sales, expenses, and net income for the firm in some future time period.
Evaluate the expression when x = –12. 3x – 17 a. –53 b. –19 c. 19 d. 53
whats 3.25 repeating as a fraction