sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system shown.
In what way do nuclear reactors negatively affect ecosystems?
Why did Louis XVI call a meeting of the Estates-General in 1789? How long had it been since such a meeting had been called?
What aspect of California was wanted by many Americans in the mid-1800s A. Great natural harbors B. A cooler climate C. Large Cities D. High paying jobs
4/9 converted into a decimal rounded to the nearest thousand
Someone help me .....(:
Why was fdr willing to make concessions to stalin at yalta when determining the fate of postwar germany? what decisions were made there?
The process of warming up A) generates heat in the muscle and joint tissues B) helps to make you feel like moving vigorously C) increases the blood supply to yo
When atoms bond with each other, they exchange A.) Protons B) Neutrons C)Electrons
Explain why the adrenal and thyroid glands atrophy if the pituitary gland ceases to function