brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

4) You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.20. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $1.25. Which place is the better buy? Help please !
anyone have remind.com?
Please help I mark Brainliest
which two types of design got their starts during the Victorian era? select all that apply A. architecture B. fashion C. packaging D. marketing
The inverse, f-1(x), of f(x) = X + 5 Х 5 can be written as X- 1
I WILL GIVE BRAINIEST AND 100 POINT IF YOU ANSWER ASAP! What are some similarities between the First Punic war and the Second Punic War?
What actions can nurses take to encourage themselves and their coworkers to get involved politically and lobby for specific issues such as healthcare policy cha
Will I learn Java Script in Computer Programming? °ω°
Which of the following best explains the current situation in the Israeli-Palestinian Conflict? HELP FAST PLS
y=7-3x. is it a linear or nonlinear