M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

How do you say-her favourite colour is pink- in Spanish.???
One liter of petrol costs $187/4. What is the cost of $35 liters of petrol
There are several steps to opening a savings account. Select all of these steps.
why dont historians interpret history the same way?
10 times as many as 100 is
What was the "Era of Good Feelings"? a time when Americans moved West a time when there was little political strife a time when Federalists held political power
write the number in two other forms 7.632
six more than five times a number (x) is at least 21
Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation. y = 2 when x = 3 a. x=y/1 b. y=x/6 c. y=6/x d. y=x
3x+3y+6z=9 2x+y+3z=7 x+2y-z=-10 any one know the answer