bjcoolkid07
bjcoolkid07 bjcoolkid07
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

How many packages of gum can you buy with $18 if one package cost $2?

Which equation best represents this word problem?

Group of answer choices

18 x 2 = p

p - 18 = 2

p + 2 = 18

2p = 18

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

2p = 18

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is black added to the paint color model used in printing?
match each word from the story "the most dangerous game" to it's correct meaning
Lesson 6.04 in this lesson you will: 1. write the introdcution paragraph for your argument using the same topic you chose and researched in lesson 6.02.
In the early 1800s, many people in the United States migrated westwards because
—————————————- Help please
one day a store sold 12 sweatshirts white one cost $9.95 and yellow ones cost $12.50. In all 147.45 worth of sweatshirts were sold how many of each color were s
What is the answer to 2(x - 3) =b2 please explain too!
Find the inverse of f(x)=1/(x-3)
(T/ f.Trotsky became leader of communist russia only because stalin got sick and was recovering on the black sea when lenin died a.TRUEB)FALSE
|6-2|×5squared 2 times-z=10squared 2 times-10