shopkinlover1208 shopkinlover1208
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

write and evaluate an expression for the problem music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

iydelgadillo iydelgadillo
  • 01-12-2020
120 just multiply 20 times 6
Answer Link
hannah1217
hannah1217 hannah1217
  • 01-12-2020
do 20 x 6, and that will equal 120 :)
Answer Link

Otras preguntas

For each function f, find f^-1 and f^-1(5). f={(-1,5), (0,0), (2,6)}
1. The report tomorrow (finish).​
A group is selling chocolate-covered pretzels for 6 dollars per container and kettle corn for 8 dollars per container. They want to sell at least $2,800 in item
Salmon often jump waterfalls to reach their breeding grounds. Starting downstream, 3.02 m away from a waterfall 0.258 m in height, at what minimum speed must a
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y
A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?
at the market opening, a customer purchases 200 shares of an S&P 500 inverse etf (-1x) at $50 per share. At the end of that day, the s&P 500 index decli
1. The report tomorrow (finish).​
A marathon had 618 runners registered. Of these runners, about 0.8% completed the race in under 2 h 15 min. a) How many runners completed the race in this time?