lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

Really need help on #15 please.
At puberty, these cells begin undergoing ____________ , which is a type of cell division that decreases the number of chromosomes and varies the genes found in
HELP ME PLEASE!! In the expression (x+y)^8 , if x=0.3 and y=0.7, what is the numerical value of the third term?
Which sentence is an example of a logical appeal? Nine out of ten teachers think it is a good idea. Using this will make you more popular at school. If you don’
How did Santa Anna attempt to escape capture after the Battle of San Jacinto?
Which one of these is involved in adaptive and humoral immunity? a. Neutrophils. b. Macrophages c. Complement. d. Natural killer cells. d. B-cells.
Which term does not describe a unicellular, photosynthetic, algae? a) Apicomplexan. b) Diatom. c) Dinoflagllate. d) Euglenoid.
If an object maps onto itself after being rotated 180 degrees or less about a line, it has
what is the simplified form of 4(2x - 5y) - 3x​
A total of $4.80 consisting of dimes and quarters was collected from a soft drink vending machine. If there's one more quarter than there are dimes, find the nu