Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When the morning announcements call for you to rise to recite the pledge of allegiance, the signal to stand up on your feet is sent by way of which system?
How would you test a colorless crystalline compound to determine if it was a hydrate?
What was the outcomes of conflicts between native americans and the u.s military on the plains?
True or False Italy is a state Italy is near the equator Bill Clinton was born in Italy and raised in America
man i wish i could see this answer
what is the quotient 6-9i/-8+3i
simplify i^31 (click photo for options)
while flying over the grand canyon the pilot
How does the input of olfactory information to the brain differ from other sensory input pathways? a. it does not require the cortex for higher order processing
At the end of binary fission two ________ cells are produced. A. identical B. eukaryotic C. viral D. haploid