kameiraedwards kameiraedwards
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Manny is deciding between two packages of yogurt. YoFruit costs $4.48 for 16 ounces. Yummy Yogurt costs $2.64 for 8 ounces. How much more does Yummy Yogurt cost per ounce?



I NEED HELP NOW!!!!!!!!

Respuesta :

laylasunicorn
laylasunicorn laylasunicorn
  • 03-11-2020

Answer:

0.06 or 6 cents more

Step-by-step explanation:

4.48/16=0.28

2.64/8=0.335 rounded is 0.34

0.34-0.28=0.06

Answer Link
kalematson
kalematson kalematson
  • 03-11-2020

Answer:

38 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

whats 92293.283 * 2 ????
Sheryl got a donut,John picked a muffin. Does this contain a comma splice?​
The primary difference between the Virginia plan and New Jersey plan wa
i need help with this , I understand the thingy but I forgot what to do to solve it
Derive 2x.cosx using first principle First principle : limit(h->0)[(f(x+h)-f(x))/h]
Help please, easy question. (30 points) *VIEW PICTURE DOWN BELOW* What’s the temperature after 8 minutes? And what’s the temperature after t minutes?
help plssss I WOLL GIVE U DOBUL POINTSSSS AND HESRT
help please i need help
I spent 3/4 of my money and then I spent 1/5 of what was left Everybody keeps saying that it is 11/20 but that is NOT CORRECT Thank you!
What is wrong in this equation? 6(2x+3)-y=188 4x+y=54