keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

He english physician ronald ross wanted to find the cause of malaria. dr. ross suggested that the anopheles mosquito was responsible for the spread of malaria f
Compute: 3 + [1 − 2(3 − 5)]
PLEASE HELP! What is the most important and most common function of fungi? Explain how this function is beneficial to plants.
What are two consecutive whole numbers that 79 lies between.
What are the characteristics of gas giants?
Fern has set up a computer network for the entire building. Unfortunately, the signal strength diminishes as it reaches toward the computers away from the netwo
Explain the impact and the importance of the election of 1800 in 2 paragraphs. Due 1/31/16 or else, its late
Need answer's ASAP How did the end of the County Unit System help to bring more diversity into Georgia
Why is the inner core a solid if it is the hottest layer?
Most of the organisms on earth get energy from the sun. how is the energy flowing through the ecosystem pictured on the top