rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line containing the points (5,2), (10,4), and (15,6)?
Max points: 10.0 how does the nurse manager or leader play a role in the reengineering of health care?
Early christian music was most strongly influenced by:
) do all animals see the same frequencies of visible light as humans do? do all animals hear the same frequencies of sound as humans do?
what is the force required to move a load 50kg through a distance of 1000cm in 5 seconds
Joseph bought some t-shirts and a pair of trousers. He bought 4 t-shirts that each cost the same amount of money and the cost of a pair of trousers is $17. Jose
What is the missing expression? x^8 + 3x^5 =^5(_____)
What organizations were created as a result of poor working conditions?
harun and kuna competed in a 200m race. harun ran at a speed of 5m/s. kuna ran at a speed of 8m/s. if they started at the same time,a) find the time kuna took t
You are asked to determine the density of a liquid. What lab equipment is most helpful to find density of the liquid?