preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the figure? A. square inches B. square inches C. square inches D. square inches
Which of the following is a huge web of interconnected computer networks located all across the globe? a. Internet b. Protocol c. TLD d. URL
all number that are evenly divisible by both 6 and 14 are also divicible by?
Can you help me understand force=mass x accleration
Three vertices of a rectangle are given. Find the coordinates of the fourth vertex. (2, 5), (6, 1), (4, –1) A. (0, 2) B. (0, 3) C. (1, 3) D. (1, 4)
Mr. White can travel 6 hours while taking 3 breaks of 10 minutes each. Once, he travels for 36 hours. How many minutes in breaks did he take?
Why didn't Andrew Jackson like the bank?
All multicellular organisms benefit from the organization of __________ into tissues, organs, and organ systems.
PLEASE HELP ME !!!!!!I have to interview someone for my homework can someone help me please These are the question: -Who is Jesus for you? -In what ways are yo
Kayley cuts half of a loaf of bread into 4 equal parts. What fraction of the whole loaf does each of the 4 parts represent?