keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Question 1.1. Choose the correct answer. Nancy bought 360 tropical fish for a museum display. She bought 8 times as many goldfish as angelfish. How many of eac
when this person was just a few weeks old he and his mother were kidnapped and his mother was sold to slavery
What two factors affect the rate of acceleration of an object?
What do you think is Pericles greatest accomplishment
Which one of the following is a measurement of energy used? A. 24 meters per second B. 60 milligrams C. 15 liters D. 6 joules
Which three ordered pairs complete the table to give solutions of the equation y = x – 5? A. (–3, –2), (0, –5), and (3, 2) B. (–3, –2), (0, –5), and (3, –2)
what the algebraic expression for the difference of 8 and a number?
John tossed two number cubes several times and added the numbers each time. Total=2, tall You=1, number of times?
Researchers performing __________ insert a weak electric current into the brain to stimulate it. A. lesioning B. ESB C. EEG
Question 1.1. Choose the correct answer. Nancy bought 360 tropical fish for a museum display. She bought 8 times as many goldfish as angelfish. How many of eac