haydee77 haydee77
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Danella makes $13 an hour. If she makes time and half in overtime, what is her overtime rate?

Respuesta :

anthonycat4 anthonycat4
  • 01-09-2020

Answer:

Her overtime rate would be $19.5.

Step-by-step explanation:

Half of 13 is 6.5. If you add that to the $13 she makes, it would be $19.5.

Answer Link

Otras preguntas

A literary magazine editor must choose 4 short stories for this month's issue from 17 submissions. in how many ways can the editor choose this month's stories?
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below. 8p/$1.09 = ?/$1.00 ? = 8÷$1.09 ?= $7.34 Where did Milo make his
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
Which of the following parts of the electromagnetic spectrum have longer wavelengths than those witnessed in the visible spectrum? A. Infrared B
The transition zone from the outer core to the mantle is __________ and is known as the __________ discontinuity.
The density of copper is 9.86 g/cm^3 and its volume is 150cm^3 work out the mass of the solid copper cubiod in kg.
Table salt is formed when an electron is transferred from a sodium atom to a
The emphasis on quality has evolved through four distinct stages since world war ii. listed chronologically, these stages are:
a method of fertilizing human OVA outside the body is known as
How many combinations of four can you make from the set? {a rose, a daisy, a peony, a daffodil, a tulip} 5 combinations 20 combinations 1,024 combinations 625