edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

What is simile and metaphor
2. Select the sentence in which all pronouns are used correctly. A. Just between you and I, I am not impressed by our new manager. B. I hope she will keep this
where were the death camps located, how did this location reflect the goal of the final solution?
Explain how the muscles pectoralis major and serratus anterior show two different ways in which muscles are named.
air passing over an airplanes wing travels ,and therefore exerts pressure.than air traveling beneath the wing.
Match the religion with the primary way it spread in its early history: 1. Islam A persecution 2. Christ
why is it difficult for rio to overcome its economic issues
How do you solve this equation?
how can a region be defined geographically
In mid May, the economy took a turn for the best. Which form of punctuation is missing?