JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

4(x-3) and 4x-3 (2n) ^ 3 and 8n^3 (6x-3)/(3) and 2x tell if the expressions are equivalent
Ellen and Michelle scored 48% of their teams points. If their team has a total of 50 points, how many points did they score ? explain What is 48% of 50 ? ☺
Tanx(cotx +tanx)= sec^2x
The system of entangling blank in Europe was designed to balance the power, but instead ensured that if war broke out, it would involve most of Europe. A imperi
Calculate the normal force of an 8 kg object pushing up from the table
What are the first 5 multiples of 9?
simpify[tex]\frac{x^{-1}+y^-1 }{x^{-1} .y-x.y^{-1} }[/tex]
Can someone tell me what this says?
What is the function?Can you include a step by step explanation?
THE AUTHOR DIVERTS THE EMPEROR, AND HIS NOBILITY OF BOTH SEXES, IN A VERY UNCOMMON MANNER—THE DIVERSIONS OF THE COURT OF LILLIPUT DESCRIBED—THE AUTHOR HAS HIS L