kchapman2003
kchapman2003 kchapman2003
  • 04-08-2016
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost per yard?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-08-2016
cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer Link

Otras preguntas

Which of these should always be included in a personal health plan for fitness? Select the two correct answers. A. Pain B. Goals C. Weight loss D. M
Colonial protests and boycotts against the stamp act eventually led to
Which of the following is true for the rational function f(x) = x-4/x^2-16?
What is 2/6 simplified?
What three things most directly affect carrying capacity??
PLEASE HELP ME. Solve using the quadratic formula. 5x2+x+3=0
writing sentences help?!?!
gram for gram basis lipids provide cells with more
The answer to the problem?
Solve using the quadratic formula. 5x^2+x+3=0