lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

the "sphere" that includes all life form is the
China's population is 14.46×10814.46×108 . Marshall Islands' population is 602.5×102602.5×102 . How many times larger is China's population than Marshall Is
how many groups of 3 are there of the objects number 7
Ecrire sur une feuille la description physique et futuriste d'un robot qui utilise les expansions du nom en particulier PSR (préposition subordonnés relative)
What is 44/6 as a mixed number?
Which of these words is a euphemism for the other words? A - hideous B- ugly C - gross D - unsightly
1) As volume increases, mass (increases, decreases, remains the same).2) As volume decreases, mass (increases, decreases, remains the same).3) As the mass and v
There are 207 students In the 9 classes at east middle school. At this rate how many students are in 6 classes
what percentage of people live in cities and suburbs? a. 20% b. 40% c. 60% d. 80%
Jerry's goal is to increase his arm strength look at these entries in his workout log and determine which principles of training is he most likely focusing on i