kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

how were north american colonies all similar in the 1700s?
The function of the eardrum in the middle ear is to
The function of the eardrum in the middle ear is to
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
how do you write 4540 million in standard form?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
Why is sodium sulphate hemihydrate called as "Plaster of Paris"?
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?