summer21477915 summer21477915
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $2.99 or in a 15-ounce bottle for $11.89

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 02-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

5 oz bottle for $ 2.99 :

2.99 / 5 = 0.598 rounds to $ 0.60 per oz

15 oz bottle for $ 11.89 :

11.89 / 15 = 0.792 rounds to $ 0.79 per oz

Answer Link

Otras preguntas

DNA copies itself when the two strands —-and replicate identical strands
Generalized anxiety disorder is ________ common among men than women, and the symptoms ________ commonplace. more; are less; are not more; are not less; are
A black body radiates heat energy at the rate of 2 x 10 Js" m' at a temperature of 127° C. The temperature of the black body at which the rate of heat radiation
Both a gage and a manometer are attached to a gas tank to measure its pressure. if the reading on the pressure gage is 130 kPa, determine the distance between t
What did this hypothesis most likely need before it became part of an accepted theory?
write the rate and the unit rate: 5 oranges for $1.00
4x+112=9x+72 solve for X
a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost
Please help me, anyone please!
What is the gcf of 56 and 64